Navigace:Blogy / miguel's blog / Adolf Loos - dílo v českých zemích

Adolf Loos - dílo v českých zemích


Autor: miguel – Publikováno:04 Leden 2009

Mullerova vilaPoslední výstavu kterou jsem v loňském roce navštívil, byla výstava věnovaná českému působení světově uznávaného brněnského rodáka Adolfa Loose.
Nejvíc citovaným výrokem tohoto čelného představitele architektonického purismu a klasika moderní architektury je: "Ornament je zločin!" a asi nejvíc hodnoceným přínosem je jeho Raumplan - prostorový koncept založený na plynulé návaznosti a propojenosti jednotlivých částí lidského obydlí.

Loos byl sice brněnský Němec, ale svým působením spíš kosmopolita, proto zaměření výstavy, která se koná v Muzeu hlavního města Prahy jen na jeho práce v českých zemích, neznamená průřez tvorbou, ale spíš zmapování stop, které u nás zanechal.Looshaus
Ranné Loosovy práce najdeme především ve Vídni (Café Museum, Haus Steiner, Looshaus) a pak v moravských Hrušovanech (cukrovar a vila Viktora Bauera). Naopak jeho vrcholné období prezentuje Mullerova vila v Praze a řada bytových interiérů v Plzni.
Na výstavě jsou informace o všech reailzovaných i nerealizovaných dílech i projekty, u kterých je Loosovo autorství nepotvrzeno. Jednotlivé panely přinášejí plány, dobové i současné fotografie, korespondenci i rodinné fotografie z alb majitelů projektovaných domů a bytových interiérů, které zachycují interiéry v původním dnes již často neexistujícím stavu. Kromě toho tu je i několik modelů staveb nebo soubor sedacího nábytku.
Mullerova vila interiérZ fotografií je taky vidět, že uvnitř strohých forem Loosovy architektury se paradoxně nacházely tradičně zařízené místnosti s perskými koberci, dekorativním nábytkem a luxusními intarzovanými nebo kamenem obkládanými obklady stěn.
Vždyť taky kromě kolonie dělnických domků v Náchodě byly Loosovy projekty nebo bytové realizace finančně velmi náročné a klienty tak byli zpravidla bohatí židovští průmyslníci a obchodníci.

zařízení bytu Krausových v PlzniKoncept výstavy byl zajímavý a množství shromážděných informací a souvisejících dokumentů překvapující. Snad jen malou výtku bych měl k horší čitelnosti některých části výstavních panelů.
Jinak jsem byl spokojen až uchvácen.
K návštěvě jsem si vybral první čtvrtek v prosinci, kdy je jako každý měsíc v tento den otevřeno mimořádně do osmi hodin večer a kdy je vstupné jen 1Kč.
Ve výstavních sálech jsem byl téměř sám, takže jsem měl na prohlídku dokonalý klid, ale zjistil jsem, že necelé dvě hodiny mi na prohlídku nestačí. Tak snad budu mít do dubna ještě příležitost si to doprohlížet.

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři