Navigace:Blogy / miguel's blog / Veronika Bromová - Království

Veronika Bromová - Království


Autor: miguel – Publikováno:03 Leden 2009

Paní Veronika (Království)17.listopadu byl státní svátek. Vyšlo to na pondělí a já někde četl, že Galerie hlavního města Prahy má ten den otevřené své výstavní prostory. Nějak jsem si ovšem zafixoval, že je při té příležitosti vstup zdarma.
Říkal jsem si, že je třeba toho využít a vybral jsem si výstavu v Domě U Kamenného zvonu Veronika Bromová-Království.
Nakonec jsem zjistil, že to vstupné zdarma bylo jen mé přání, ale na výstavu, o které jsem se dověděl v televizi buď v Artforu nebo Kultuře.cz, jsem šel.

"Veronika Bromová" patří do generace českých výtvarníků, která na scénu přišla v devadesátých letech. Jako jedna první u nás začala ve výtvarném umění používat digitálně upravené fotografie a také na této průřezové výstavě jsou prezentovány zejména ukázky
z velkoformátových fotografických cyklů. Kromě fotografických obrazů tu jsou ovšem i ukázky prostorových kinetických instalací nebo videoart.
Pohledy ITypickými v tvorbě Bromové jsou tzv. "ženská témata", kdy přes ženskou tělesnost nabízí konfrontaci pohledu na svět mužským a ženským vnímáním.
Tohle samozřejmě není moje vlastní definice a zní to trochu divně, ale při pohledu na vystavené foto-obrazy to asi nejlépe vystihuje podstatu.
Zajímavé je, že na většině fotografií pracuje s vlastním tělem, které je výrazovým prostředkem někdy představujícím ženskou tělesnost, jindy spíš abstraktním symbolem.

Kousky já zlato (Kousky mě-kousky N.Y.C.)Na výstavě jsou představeny cykly Království, Pohledy, Autobiograf, Efekt-Defekt, Kousky mě-kousky N.Y.C., Kráska a zvíře, ZemZOO, Na hraně obzoru, Místa na zemi,Bytosti a další.
Nedá se říct, že by nebylo možné pro davy návštěvníků projít. Spíš to vypadá, že paní které v každém sále hlídají, jsou proti mně ve značné přesile. Je fajn, že si můžu vše v klidu prohlédnout, ale z toho jak mě ty bábrle pořád pozorují, mám nepříjemný pocit. Vlastně úplně sám jsem nebyl: v jednu chvíli expozicí proběhli dva vyděšení lidé, na které zjevně bylo vystavené umění příliš moderní...

Královny lesaNěkteré projekty se mi líbily více, jiné méně a něco jsem zjevně nepochopil. Úvodní část výstavy je z cyklu Bytosti a na nepřipraveného může zapůsobit dost drsně. Ono spojení malých dětí s červy a démony je trochu děsivé. Naopak Autobiograf je téma mnohem klidnější. Známý cyklus Pohledy s montážemi fotografie nahého ženského těla a obrázků z učebnic anatomie musí do jisté míry šokovat asi každého.
Vítej v lese (Království)Zatímco kinetické objekty (v prostoru zavěšené velké růžové kokony, které se divně kroutí a hýbají) v cyklech Jedinci nebo Kráska a zvíře, ukázky videoartu a fotografie z projektu ZemZOO (fotografie ženského těla různě deformovaného omotanou lepící páskou nebo hadičkami)mě opravdu neoslovily, tak obrazy z titulního cyklu Království jsem si prohlížel dlouho a několikrát.

Přes smíšené pocity které ve mně některá díla vyvolala, jsem odcházel spokojený, protože tento styl moderního výtvarného umění mne oslovil a svým způsobem zaujal.
Rozcestí (Království)

Tagy

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři