Navigace:Blogy / miguel's blog / Zlato Inků

Zlato Inků


Autor: miguel – Publikováno:02 Leden 2009

Posmrtná maskaBěhem naší podzimní jihoamerické cesty jsme se v Peru stihli podívat jen do okolí Cuzca a k jezeru Titicaca, proto jsem uvítal možnost navštívit výstavu uměleckých předmětů ze sbírek limského Muzea zlata pod názvem "Prokletí zlata-1000 let zlata Inků", která probíhá od listopadu v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.

Tato výstava byla původně v Německu (Lipsko, Berlín, Hamburk), kde byla velmi úspěšná. V podstatě stejná instalace se teď přesunula do Prahy.
Obřadní nůž TumiPotemnělé jakoby mystické výstavní prostory dávají za doprovodu peruánské hudby vyniknout zářivě nasvíceným 90 umělecky nejvýznamnějším a dosud vzácně prezentovaným originálním zlatým předmětům z Muzea zlata.
Vystaveny jsou šperky, masky, poháry, rituální předměty. Výstavu doplňují velkoformátové fotografie Machu Picchu a jiných inckých památek a pak informační tabule, které zejména v první části instalace informují návštěvníky o historii Incké říše, o běžném životě v ní, o předinckých kulturách a pak o rituálním významu zlata pro tyto kultury.
KeroZlato totiž nemělo materiální hodnotu, byl to dar bohů, symbol slunce a víc se cenil lesk a zpracování než množství zlata na ozdoby a předměty použité.
Jedním ze záměrů výstavy bylo dát do protikladu význam a symboliku zlata pro Inky a jeho materiální hodnotu pro španělské dobyvatele. Většina uměleckých předmětů, které by dnes měly nedozírnou hodnotu se totiž proměnila v zlaté pruty, které zaplavily Evropu a paradoxně tak způsobily první hyperinflaci.
Vystavené předměty jsou pojištěny na 22 milionů dolarů, ale v Peru 16.století měly cenu sotva několika španělských plátěných kalhot.

Výstava Zlato Inků se spolu s Van Goghem, kterého vidělo 590 tisíc návštěvníků, stalo podle serveru "Novinky" výstavní událostí roku.
Nádobka se dvěma náhubkyRozhodně pro většinu lidí to je jedinečná příležitost vidět na vlastní oči ukázky pokladů předkolumbovské Ameriky, ale moje hodnocení této výstavy není bez výhrad.
První výhrada se týká názvu, protože zlato nebylo pro Inky prokletí, zkázu jim přinesla až evropská chamtivost a touha po moci a bohatství. Navíc z toho "tisíce let" existovala Incká říše jen necelých posledních sto let, proto i většina vystavených předmětů není inckých, ale mnoha kultur, které v oblasti dnešního Peru, Ekvádoru a Bolívie žily o stovky let dřív.
Obřadní taškaDruhá výhrada se týká nedostatečných výstavních prostor. Zejména v úvodní části, kde jsou informační tabule a k nim odpovídající předměty denní potřeby, jako jsou nádoby, nástroje, zbraně, textil, je obtížné se v tlačenici lidí soustředit na samotnou výstavu. Naopak za hlavní částí expozice, kterou představují zlaté předměty, jsou výstavní prostory téměř prázdné s vyjímkou prodejny suvenýrů a katalogů.
Třetí výhrada pak jde na vrub filmu, který je jako součást expozice promítán. Německé dokumenty jsou známé vysokou kvalitou, bohužel toto je vyjímka...
No a poslední výtka se týká výše vstupného, protože 220 korun, je nejen u nás za podobnou rozsahem "malou" výstavu moc.

Přes uvedené výhrady nelituji, že jsem na tuto výstavu šel, jen mě mrzí, že poklady ze sbírek "Musea de Óro del Perú" nebyly prezentovány na úrovni, jakou si rozhodně zaslouží.

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři