Navigace:Blogy / miguel's blog / Svatý Václav - ochránce České země

Svatý Václav - ochránce České země


Autor: miguel – Publikováno:24 Únor 2009

Sv.VáclavVčera byla neděle a pro mne tak opět příležitost a hlavně volná chvíle k procházce po městě a k návštěvě nějaké kulturní akce.
Zimní období je zpravidla na kvalitní výstavy bohaté, a proto nezbývá než si jen vybrat co dřív.
Výstavou která má přívlastky mimořádná a neopakovatelná, je "Svatý Václav - ochránce České země", kterou v prostorách Anežského kláštera pořádá Národní galerie spolu s Arcibiskupstvím pražským (mediálním partnerem je můj oblíbený časopis History revue).

Tato unikátní výstava vznikla v rámci oslav svatováclavského roku - uplynulo totiž 1100 let od Václavova narození.
Expozice jednak ukazuje vývoj svátováclavské legendy jako nejstaršího českého kontinuálně udržovaného kultu, ale připomíná i tisíciletou českou státnost.
BustaNa více než 70 exponátech, obrazech, sochách, liturgických předmětech nebo pamětních medailích a mincích je představen vývoj svatováclavské legendy od nejstarších dob až téměř do současnosti.
Představeny jsou umělecké předměty pokladu Staroboleslavské kapituly nebo Svatovítského pokladu Metropolitní kapituly u Sv. Víta.

MečAni si nepamatuji, kdy jsem byl v Anežském klášteře naposledy, proto jsem v nedělním sychravém odpolední chvíli kroužil, než jsem správně trefil k sakrálním prostorám bývalého kláštera klarisek a minoritu Na Františku.
Výstava svým rozsahem není příliš velká (na podrobnou prohlídku stačí něco přes hodinu), ale významem určitě předčí řadu jiných. Vždyť některé exponáty byly naposled vystaveny roku 1929.
Opět si neodpustím drobnou kritiku, která se týká popisu exponátů: bílý text na skle vitrin se při pohledu kryje se spodní deskou z mléčného skla, takže je velmi špatně čitelný. U velkých vitrin je prozměnu nutné je obejít ze všech stran, než návštěvník popis objeví. Asi budu jednou opravdu překvapen, když v Česku navštívím výstavu, kde tento "popiskový problém" bude vyřešen k mé spokojenosti.

přilbiceSoučástí výstavy je i projekce dokumentu o životě sv.Václava, ale na ten jsem se podívat nešel. Jednak proto že v sále bylo pořád plno a hlavně se mi nechtělo mžourat na televizi na stolečku před několika řadami židlí! Připomnělo mi to dřevní doby videoklubu na kolejích na Strahově...

Samotné exponáty jsou ovšem opravdu mimořádné. Z toho co mne zaujalo, bych asi vybral Škrétův obraz sv.Václava jako ochránce proti Švédům, relikviářová busta, kterou nechal zhotovit král Vladislav Jagellonský jako náhradu za stříbrnou bustu z doby Karla IV., kterou ukradli husité (u nás je vůbec jen málo památek, které by tito "svatí bojovníci" neukradli, nezničili nebo nevypálili).
Středobodem výstavy jsou samozřejmě ty nejvzácnější relikvie: Svatováclavská přilbice a meč nebo Svatováclavský střevíc.

palladiumZa největší skvost výstavy je označováno Palladium země české, což je kovová destička s reliéfem Panny Marie a Krista.
Podle barokní jezuitské legendy Palladium odlité z původně pohanské modly darovala Václavovi jeho babička sv.Ludmila.
Ochranným obrazem země české, tzv. palladiem byl reliéf prohlášen roku 1609, o 40 let později ho ukradli Švédové a následně darovali do Vídně.
Do Čech se pak vrátilo roku 1650, nejprve do Prahy a pak do Staré Boleslavi.
K Palladiu v minulosti putovaly desetitisíce poutníků včetně panovníků. Roku 1680 byla k němu z Prahy vybudována Svatá cesta - řetěz čtyřiačtyřiceti kapliček, které od sebe byly vzdáleny vždy na délku Karlova mostu. Některé stojí dodnes.
Shodou okolností jsme minulý týden jeli do Boleslavi po staré cestě a já si těch kapliček uprostřed pole i v křižovatkách ve vesnicích všiml, aniž bych ještě věděl, o co vlastně jde.

Co říct závěrem k této výstavě? Vidět na vlastní oči unikátní památky, které se vystavují jen zřídka, to je přece příležitost, která byse neměla propást.

Tagy

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři