Navigace:Blogy / miguel's blog / GPS datalogger

GPS datalogger


Autor: miguel – Publikováno:28 Červen 2009

Holux M-241Po zkušenosti z Jemenu, kdy mi prasklo krycí sklo u displeje na PDA a kdy jsem musel neustále sledovat, v jakém stavu jsou baterie, jsem se rozhodl sehnat nějaký GPS datalogger, tedy nějaké co nejmenší zařízení, které dokáže zaznamenávat projetou trasu a ukládat waypointy a zároveň bude pokud možno na klasickou tužkovou baterii.
Zjistil jsem, že jediný výrobek, který to splňuje a zároveň je u nás k dostání, je Holux M-241.

Tento datalogger vypadá jako o něco větší kinofilmová kazeta. Osazený je citlivým gps chipsetem Mediatek MT3318 s příjmem na 32 paralelních kanálech, vybavený demodulátorem WAAS/EGNOS/MSAS. Rychlost určení polohy je v běžných podmínkách 30 sekund (studený start) a přesnost cca 3m. Výdrž AA baterie by měla být až 12 hodin.
Kromě toho je přístroj vybavený monochromatickým displejem a spojení s PC nebo PDA zajišťuje bluetooth nebo USB kabel.

ez TourHlavní funkcí je logování trasy v přednastaveném intervalu buď v sekundách (od 5s do 2min) nebo v intervalu prošlé vzdálenosti. Do vnitřní paměti lze uložit
až 130 tisíc pozic (souřadnice, čas a výška). Kromě toho je na displeji možné sledovat čas, datum, pozici, nadmořskou výšku, rychlost pohybu a vzdálenost od výchozího bodu.
Nalogovaný záznam je pak možné exportovat ve formátech KML, GPX (Google Earth) a TXT (NMEA).
ez Tour screenSoučástí balení je poutko na krk, USB kabel, auto adaptér a sw ez Tour, který umí "spárovat" zaznamenané údaje o čase a poloze s EXIF údaji nafocených snímků, zobrazit prošlou trasu do mapových podkladů z Google Earth a vytvářet rychlostní a výškové profily k nalogované trase. Většinu toho sice zvládne po načtení logovacího záznamu i např. fotoeditor Zoner Photo Studio, který běžně používám na úpravu fotek, ale ez Tour umí pár věcí navíc.

Zatím jsem neměl moc příležitostí Holux vyzkoušet, ale vypadá to, že je to přesně to, co jsem hledal. V PDA můžu mít mapy a průvodce, ale tento datalogger je ideální pro záznam trasy a fototagging

Tagy

cus, vidim ze s prispevky se ted roztrhl pytel
well done :-)

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři