Navigace:Blogy / miguel's blog / Nové oči

Nové oči


Autor: miguel – Publikováno:27 Červen 2009

GeminiNa konci května jsem se rozhodl skutečnit poměrně zásadní změnu. Ta změna se týkala mých očí.
Asi od 13 let jsem nosil brýle a dalo byse říct, že za tu dobu jsem se s hendikepem krátkozrakosti dokázal srovnat. Samozřejmě mě štvalo, že brýle docela vadí při sportu, že v zimě jsou každou chvíli zarosené nebo že v dešti přes ně po chvíli není nic vidět, ale s pěti dioptriemi jsem si bez brýlí "troufl" tak akorát do bazénu nebo do moře.
O laserové operaci očí jsem proto uvažoval od chvíle, kdy jsem o ní poprvé slyšel. Ovšem pokaždé jsem to nakonec zavrhl. Buď kvůli finanční stránce nebo kvůli tomu, že informace a názory na tuto operaci nebyly moc jednoznačné.

K úvahám o operaci jsem se vrátil znovu letos na jaře. Jednak proto, že finance už nebyly takový problém a pak i kvůli tomu, že mi brýle "najedou" začaly hrozně vadit.
Překvapivě jsem zjistil, že spousta lidí kolem mne má nějaké známé, kteří na operaci očí byli a že si to všichni pochvalují. Když nakonec i můj kamarád, co byl na "laseru" někdy hned v prvopočátcích, prohlásil, že mi to může jednoznačně doporučit, že si myslí, že za ty peníze to určitě stojí a že by do toho šel klidně znovu, tak jsem byl téměř rozhodnut a začal shánět informace o klinikách a znovu i o samotné operaci.

Laserové operace očí se ve světě provádějí od 80.let a od 90.let pak v masovém měřítku. U nás jde ročně o tisíce zákroků a čeští oční chirurgové patří ke světové špičce.
odstraneni kratkozrakosti excimerovym laseremSamotným principem operace excimerovým laserem je změna lomivosti oka tím, že dojde k "odpaření" tenké vrstvy rohovky. Odstraněním centrální části rohovky dojde ke snížení jejího zakřivení, odstraněním periferních částí naopak k zvýšení
křivostí. Důsledkem je korekce krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. Vyrovnáním povrchu rohovky se taky odstraňuje astigmatismus.

Hlavními dvěmi metodami jsou PRK (Photorefractive Keratectomy) a LASIK (Laser In Situ Keratomileusis). Ostatní metody jsou jejich variacemi.
Metoda PRK se používá od roku 1987 (u nás od 1993). Excimerový laser u této metody působí na měkou vrstvu epitelu na povrchu rohovky. Po operaci je proto nutné "zakrytí" oka umělou kontaktní čočkou, než dojde k obnovení ochrané epitelové vrstvy. Hojení oka trvá déle a je to o něco bolestivější.
Metoda LASIK se u nás používá od roku 1995 a je to kombinace působení excimerového laseru a lamelární rohovkové chirurgie (používané v USA už od 60.let).
Při operaci se nejprve mikrokeratomem "seřízne" tenká rohovková lamela, která se odklopí. Ve spodní vrstvě rohovky pak působí excimerový laser a nakonec se lamela opět přiklopí.
Tím se zkrátí čas nutný pro regeneraci oka a je možné provést operaci obou očí naráz.
Každá operace má své pro a proti a každá samozřejmě nese určitou míru rizika spojenou s případnými komplikacemi.
Důležitá je proto kvalita předoperačního vyšetření a hlavně zkušenost a odbornost očního chirurga.

U nás je v současnosti celá řada klinik, které laserové korekce očních vad provádí. V rámci konkurečního boje a podle zakoupeného vybavení taky každá z těchto klinik preferuje, vychvaluje nebo naopak "haní" jednotlivé druhy operací. Rozhodnout se je proto docela složité a názory lidí-pacientů v diskusích na internetu tomu taky moc nepomáhají.

Pro přehled: v Praze jsou kliniky Gemini, Lexum, Refrakční centrum, Oční klinika Horní Počernice, Ústřední vojenská nemocnice a Oční centrum Praha, v Plzni Ofta Plzeň, v Brně Meral Brno, Neovize Brno a Fakultní nemocnice Brno, v Ostravě Videat, v Českých Budějovicích opětGemini a ve Zlíně Gemini a Klinika Zlín.

Právě ve Zlíně jsou přitom dvě největší kapacity, které laserové operace u nás zaváděly: primář Stodůlka a primář Smečka.

Přiznám se, že u mne při výběru kliniky hrála určitou roli i cena, protože ta se pohybje mezi 16 a 20 tisíci za každé operované oko.
V konečném výběru zůstalo Refrakční centrum, kde je mimo jiné možné platit i Flexi passy, které v práci dostáváme jako jeden z benefitů a pak Oční klinika Horní Počernice, kde za stejnou cenu jako ostatní operace provádějí i femto-Lasik, což je u nás od roku 2006
nejnovější operační metoda. Vytvoření rohovkové lamely se při ní nevytváří mikrokeratomem (tenký skalpel) ale femtosekundovým laserem.

Nakonec ale vše dopadlo jinak. Náhodou jsem se ještě jednou koncem května podíval na stránky kliniky Gemini a zjistil jsem, že ve Zlíně mají na tři červnové termíny mimořádnou slevu, kdy se za femto-Lasik neplatí jinak běžný příplatek 4 tisíce za oko.
Hned ten samý den jsem poslal objednávku a už o den pozdějc mi přišel mail s pozvánkou na operaci, která měla proběhnout 4.června.

Poslední den nebo dva před samotnou operací jsem byl docela nervózní, ale bylo to zbytečné.
Hned po příchodu na kliniku mě čekalo "kolečko" od jedné sestřičky na recepci, k dalším dvěma na vyšetření na autorefraktometru, pachymetru, tonometru a Pentacamu, kde
se zjišťuje refrakce, zakřivení rohovky, nitrooční tlak, tloušťka rohovky a je ve 3D "nasnímána" celá přední část oka. Pak jsem pokračoval k lékařce na "subjektivní" vyšetření pomocí čtecích optotypů (tabule s písmenky).
Následovala asi půlhodinka čekání, kdy mi další sestra kapala do očí anestetika. No a pak jsem se konečně dočkal, zavolal si mne primář Stodůlka a že prý jdeme na to...
Stejně jako sestry a doktorka předtím mi zopakoval, jak celá operace bude probíhat a pak už to šlo ráz naráz (viz animace).
Já jen sledoval "zelené světýlko" nad sebou a snažil se odpovídat na doktorovy otázky. Kromě nepříjemného tlaku před vytvořením lamely femtosekundovým laserem to probíhalo celkem pohodově, i když mi přišlo zvláštní, když jsem si přesně uvědomoval, co se ve kterou chvíli děje. První oko bylo hotové za chvíli a hned následovalo druhé. Celá operace trvala asi tak 10 minut.
Byl jsem "pochválen", že jsem se choval vzorně a pak mě primář požádal, ať mu řeknu, kolik ukazují hodiny na zdi.
Překvapený že to vidím i bez brýlí, jsem v první chvíli nepoznal, kolik to je.
Vše kolem bylo jako v mlze a navíc jsme byl ze všeho asi trochu v šoku, ale to už mne odvedla další sestra, od které jsem nafasoval sluneční brýle, kortikosteroidy Tobradex, "umělé slzy"- oční kapky Refresh, prášek na spaní a analgetikum na bolest. No a taky jsem musel vytáhnout z kapsy platební kartu a zaplatit 32 tisíc.

Cestou domů přestaly působit anestetika, oči začaly trošku pálit a hlavně i přes tmavé brýle byly dost citlivé na světlo. Doma jsem si proto vzal prášek, zatáhl závěsy a šel si lehnout.
První den po operaci to moc příjemné nebylo, protože oči byly stále dost světloplaché, ale každopádně jsem najednou viděl tak jako předtím řadu let jen s brýlemi.
Po čtyřech dnech jsem jel na kontrolu. Trochu jsem se bál, jak dopadne, protože jsem střídavě během dne viděl líp a zase hůř každým okem jinak. Ale doktor mě uklidnil, že to je normální,
že rohovka získává pomalu to správné zakřivení, po zásahu laserem se pročišťuje a taky mozek si musí zvyknout na jiné informace, které od očí dostává. Prý se to bude celé ustálovat tak měsíc a že po třech měsících mám přijít na kontrolu.

Teď jsou to od operace tři týdny. Zatím mě stále trošku trápí "suché" oči a kolísání ostrosti na blízko a na dálku a večer nebo v noci "tříštění" světla od lamp nebo reflektorů aut.
Ale jinak to jsou samá pozitiva, která objevuji den za dnem: ráno nemusím rozespale šmátrat po brýlích, abych mohl "bezpečně" dojít na záchod, večer se nemusím starat, kam brýle odložit, abyse jim něco nestalo, v koupelně mě nezdržuje jejich odkládání, venku v dešti se nemusím bát, že po chvíli nic přes mokrá skla neuvidím a je toho mnohem víc.
Prostě musím uznat, že to rozhodně stálo zato !!!

A ještě pár odkazů. Tady je rozhovor s primářem Stodůlkou v Radiožurnálu, tady na youtube video z London Vision Clinic pěkně popisující obě hlavní operace a pro drsnější povahy je pak tady klip zachycující oddělení rohovkové lamely při laserové operaci očí pomocí femtosekundového laseru a tady názorná ukázka preparace flepu (odklopení rohovky) a následné laserové korekce zraku. Hm, tohle jsem naštěstí před tou operací neviděl...

cus, v minulym reflexu je rozhovor s primarem stodulkou.
http://www.reflex.cz/Clanek36927.html

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři