Navigace:Blogy / miguel's blog / Moon

Moon


Autor: miguel – Publikováno:09 Duben 2010

MoonNěkdy se člověk dostane k filmu, na který by za "normálních" okolností nejspíš nekoukal.

Na Odvažných palcích mne před týdnem zaujalo. že oba
recenzenti dali filmu Moon palec "velmi nahoru". Ale co si myslet o americké sci-fi natočené za pouhých 5 milionů dolarů ?

Včera večer jsem se chystal zase něco udělat se svými resty ohledně fotek z cest. Jenže jak jsem sedl k počítači, tak se mi začalo hrozně chtít spát a asi na hodinu jsem totálně vytuhl. Když jsem se pak probral, nechtěl jsem se smířit s tím, že už nic neudělám, tak jsem si řekl, že bych aspoň "zběžně" koukl na ten Moon. Ovšem po pár minutách mě to chytlo a koukal jsem se zájmem až do konce.

Samotný příběh se odehrává v "blízké" budoucnosti na těžařské základně na odvrácené straně Měsíce, kde se těží Helium-3, zdroj energie pro Zemi.
Základnu řídí jediný člověk, Sam Bell. Jeho prací je kontrolovat "kombajny" (jmenují se příznačně Matouš, Marek, Lukáš a Jan) a odesílat kapsle se surovinou na zemi.
Jedinou společnost mu dělá robot Gerty, který se Samem komunikuje monotónním hlasem a smajlíky na obrazovce (umí asi o tři smajlíky víc, než používám při psaní já...).
Samovi zbývá 14dní do vypršení tříletého kontraktu a návratu na Zemi ke své rodině, když jedna z množících se halucinací způsobí, že má nehodu při cestě ke kontrole kombajnu. Když se probere, je zpátky na základně. Neví, jak se tam dostal a neví, co se vlastně stalo. K základně směřuje servisní a záchranná mise, která má poškozený transportér a poškozený kombajn opravit a Sam do té doby nesmí z bezpečnostních důvodů vycházet mimo základnu. Nakonec ale neodolá a vyrazí pátrat po tom, co se stalo. Když dorazí k poškozenému transportéru, najde v něm něco, co by nečekal.

V tuto chvíli, přibližně v půlce filmu přichází pointa, záhada je rozluštěna, ale příběh dostává jiný, psychologický význam. Sledujeme Sama, který se snaží vyrovnat s tím, že nic z jeho jistot, nadějí a smyslu existence není skutečné. Nemá cenu prozrazovat víc...

Je to sice sci-fi, ale takové to klasické, ve stylu povídek starších autorů. Vše se odehrává na Měsíci, ale stejně tak by to mohlo být na nějaké odlehlé polární základně, protože důležitá pro příběh je právě ta odlehlost, samota a nedostupnost okolního světa.
Ve filmu vlastně vystupuje jediný herec, když nepočítám hlas robota Gertyho nebo videovzkazy, přicházející (vždy offline) od Samovy rodiny nebo jeho šéfů z těžařské společnosti.
Na výkonu (skvělém) Sama Rockwella taky vše do velké míry stojí. Když se k tomu přidá kontrast obrovských prázdných Měsíčních pustin se stístěným nepohodlím těžařské základny, které si Sam zútulňuje jen vylepenými fotkami rodiny a stavbou miniatury rodného městečka, minimalistická hudba Clinta Mansella, tak opravdu nevím, jestli je to vlastně sci-fi nebo spíš psychologické drama.

Musím říct, že mě Moon příjemně překvapil. Navíc Samův příběh vyvolává myšlenky a otázky o tom, co i v našem životě je skutečné a co jen představa...

Tagy

jeste stoji zato zminit, ze se v osadce filmu objevuje Kevin Spacey. no a ze je to prave jeho hlas, kterym k milemu Samovi rozmlouva ten robot
..ten hlas je temer tak podmanivy jako ta muzika :-)

No, to zní docela zajímavě, sosnu to na příští víkend :-)
Včera jsem zkouknul taky docela zajímavej film - Ca$h - http://www.csfd.cz/film/235836-cah/ s výborným Seanem Beanem v hlavní roli. Zápletka je teda trochu primitivní až přihlouplá, ale jinak mě ten "thriler" celkem chytil. Je to jeden z mála zajímavých filmů, kdy člověk neví, jestli má fandit záporákovi nebo hlavním klaďasům a kupodivu je až dokonce zvědavej, jak to celý vlastně dopadne. Můžu vřele doporučit!

už to sosám..

incredible 8-)
nesehnal jsem cz titulky, tak jsem to vzal dole bez :-)
supr !!

mám. Jestli jse chceš poslat, není problém. Jen je mám momentálně na disku doma...

uz to mam zasebou. jak rikam SUPR !!
(stahl jsem troje co byly k dispozici na titulky.com, ale casovani nepasovalo. ale vsechno bylo celkem srozumitelne)
napsals dobrou recenzi - nesebrala pointu !!

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři