Navigace:Blogy / miguel's blog / Blob a spol

Blob a spol


Autor: miguel – Publikováno:10 Květen 2010

blobO architektu Kaplickém jsem prvně slyšel někdy před dvěma roky, kdy se začalo diskutovat o jeho vítězném návrhu na novou budovu Národní knihovny. Náhodou jsem ho tenkrát zahlédl, když parkoval naproti našeho bývalého sídla na Perucké. Ani jsem netušil, že tam je sídlo Asociace pro urbanismus a územní plánování.  Ty diskuse kolem knihovny mi opět připomněly tak typickou českou malost a přízemnost. Najednou každý politik, novinář nebo jiný hospodský tlučhuba v sobě objevil skrytého urbanistu, odborníka na architekturu a ochránce neposkrvněnosti čistého, historického vzhledu matičky Prahy.

Jaké štěstí měli Milunovič s Gehrym, že s Tančícím domem přišli na začátku 90.let a že ho Nationale Niederlandem dokázala na pražských úřadech prosadit a do roku 1996 i postavit.

Na Letné nedaleko ŠpejcharuNárodní knihovna jsme mohli mít unikátní architektonické dílo, navíc moderní "chrám vědění", který by nám všichni záviděli a jezdili ho obdivovat. Stálo by to sice nějakou miliardu, ale ve srovnání s megastavbami pražské tunelářské lobby, s plány na zbytečný národní fotbalový stadion nebo se ztrátami z předem prohraných arbitráží, by to byly opravdu smysluplně vynaložené peníze. Ale "pravý Čech" se přece nepozná podle vzdělání a kulturního rozhledu, ale podle toho, jak "skáče" při fotbalovém zápasu...

Zelená "kapka" na Letné stát nebude a architekt Jan Kaplický zemřel před víc jak rokem. Tím splnil všechna "kritéria", aby se mohl stát slavným Čechem: ve světě slavný, doma zneuznaný, mrtvý...

Zatím se aspoň podařilo uspořádat retrospektivní výstavu Jan Kaplický - Vlastní cestou  v holešovickém centru současného umění DOX.

na výstavěPrezentace Kaplického tvorby mě zajímala, proto jsem se na tuto výstavu rád zašel podívat.
Jako první mě zaujaly samotné výstavní prostory. Z DOXu jsem si sice stihl prohlédnout jen Velkou halu, ale i to "málo" stačilo k mé spokojenosti.

Koncepce samotné výstavy (autorkou je architektka Eva Jiřičná) jednak představuje chronologickou cestu Kaplického životem a tvorbou, ale zároveň zdůrazňuje i architektovy inspirace přírodními tvary a barevnými schématy. Na grafických instalacích jsou stovky studií, skic, plánů, fotografií realizací i fotografií z Kaplického rodinného života. Jako dobrý nápad považuji fotografie přírodních tvarů, které byly inspirací pro vnější křivky konkrétních projektů.

Kromě toho je zde i 60 architektonických a vývojových modelů a několik příkladu designových návrhů jako jsou návrhy interiérů módních obchodů, městských autobusů a automobilů, šperků nebo třeba i jídelního servisu včetně příborů. 

rodinný důmJak jsem čekal, řada projektů mě nadchla, jiné mi přišly jakoby předem měly zůstat jen ve stádiu studie. U všech ovšem (snad s vyjímkou ranných prací) je vidět snaha kopírovat zaoblené přírodní tvary - "v přírodě přece taky nenajdeme pravý úhel!" U drobnějších staveb, jako je lávka pro pěší v Londýně nebo rodinné domky "zasazené" do terénu, či projekt klubu Volavka na Konopišti (který se snad bude realizovat) mi tento přístup přijde úžasný, ale u velkých městských staveb je cítit určitý konflikt se zavedeným urbanistickým pojetím. nákupní centrum BullringZáleželo by hodně na charakteru lokality, ve které by ta která stavba měla být realizována. U realizovaného nákupního centra Bullring v Birminghamu (podle jedné ankety prý nejošklivější stavby ve Spojeném království) si tím "začleněním" jistý moc nejsem. Naopak u nerealizovaného pražského blobu nebo u zatím nerealizového budějovického "rejnoka" bych řekl, že je lokalizace ideální.

Při pohledu na ty různé projekty a studie mne zároveň napadlo, že tvarově a materiálově tak "složité" stavby musí mít i dost problémů s realizací. Například při stavbě NatWest Media Centre na Nel Lord´s Cricket Ground se sestavení konstrukce museli místo stavbařů ujmout loděnice. Možná i proto těch velkých realizací podle projektů Kaplického studia Future Systems tolik není. Muzeum v Modeně

Ovšem jeden z projektů, který se mně osobně velmi líbil, se právě realizuje a já bych ho po dokončení moc rád viděl (z více důvodů). Je to Muzeum Enzo Ferrari v italské Modeně. Stavba se žlutou střechou ve tvaru kapoty včetně typického žebrování je prostě úžasná.

 

NatWest Media Center Přes nespornou obsahovou bohatost a kvalitu koncepce je pár věcí, které bych autorům výstavy vytknul. První věc je číslování projektů, které pravděpodobně odpovídá pořadí v seznamu všech Kaplického prací (to není nikde vysvětleno). Další a největší výtka se týká popisků u jednotlivých prací. Je zde jen název, ale chybí podstatné údaje: rok, místo, investor a zda šlo o studii, projekt nebo i realizaci. Pak také chybí průvodní slovo nebo komentář. Místo toho je zde jen panel a biografickými údaji...

Každopádně i z této výstavy jsem nakonec odcházel spokojený a můžu ji jedině doporučit. Teď bych ještě rád viděl film Olgy Špátové "Oko nad Prahou".

Doplňuji odkazy na článek o muzeu v Modeně a o Vile Kaplický.

Tagy

taky jsem zvedav, kdy a kde se zrealizuje v cesku nejaka kaplickeho stavba. bude to pro me barometr naseho verejneho prostredi.

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři