Navigace:Blogy / miguel's blog / Duškova Vizita

Duškova Vizita


Autor: miguel – Publikováno:16 Květen 2010

Dušek improvizujeJaroslava Duška znám z televize, potažmo z českých filmových komedií, které nejsou zrovna mým šálkem čaje. Proto mne nabídka na návštěvu jeho představení v Divadle Archa poněkud zaskočila. Navíc mi kolega v práci řekl, že to rozhodně není "Ten" Dušek, jakého bych si mohl představit právě z těch filmů a že to představení je pro diváka poněkud "náročnější". Na stránkách divadla jsem se dočetl, že jde o improvizované a spontánní divadlo ! Utěšoval jsem se, že určitě nebudou lístky a že se tak tomu horrorovému zažitku vyhnu...
Vstupenky ovšem byly a musím říct naštěstí ! Podobný zážitek jsem nečekal a o Duškovi jsem si výrazně opravil mínění.

Jaroslav Dušek je známý jako filmový herec a moderátor. Kromě toho je ovšem i divadelní herec, režisér, scénárista a libretista. Jeho filmové role jsou často na hranici grotesknosti. Na divadle je ale v první řadě improvizátor.

V roce 1981 založil s Janem Bornou Divadlo Vizita, jehož základem jsou rozvíjené improvizované slovní etudy. Každé představení je tak premiérou i derniérou zároveň, každé představení jinak začíná a jinak končí.

Ústřední postavou tohoto podivného divadelního souboru je Dušek, ale přestože by si snad i vystačil sám, představení hodně těží z interakce s dalšími protagonisty. V současné době většinou vystupuje s Pjérem la Šé´zem (Petr Knotek), v "civilním" životě psychologem, psychoterapeutem, obdivovatelem Junga, ale i Toltéků, indiánů a původních přírodních kultur a Zdeňkem Konopáskem, docentem sociologie, vědcem, pedagogem, hudebníkem a vášnivým hráčem pétanque. Důležitým členem "souboru" je ovšem i osvětlovač Viktor Zborník, protože u improvizovaného divadla je práce se světly víc uměním než jen prostou technickou rutinou.

Představení Divadla Vizita mají sice různé názvy, ale jak říká Dušek: „Názvy vymýšlíme, jen aby bylo co dát do programu a lidé věděli, že pořád nehrajeme to samé." Konkrétně představení, na kterém jsem byl já, se jmenovalo Ošetřovatelka smrti. Název slouží jen jako výchozí námět pro imroprovizaci. Dál už je to jen otázka okamžitého vnuknutí, kdy Dušek v první fázi mluví jen o tom, co mu zrovna "slina na jazyk přinese".

Je opravdu zábavné sledovat, jak často banální myšlenku začne s přispěním "nahrávače" Pjéra rozvíjet do neskutečných konstrukcí, jak se vyžívá v dadaistických slovních hříčkách, jak monolog střídá s pohybovými a výrazovými kreacemi nebo zpěvem. Některé ty dada hříčky jsou opravdu jen hříčkami, kdy na slovo na začátku věty naváže stejně znějícím ale ve zcela jiném významu a tak dál až do ztracena nebo naopak zpět k původnímu motivu. Spousta těch verbálních konstrukcí má ale i smysl a hloubku.

Slova a zpěv doprovází improvizovaná (téměř freejazzová) hudba na bicí a trubku (docent Konopásek) a kytaru (Pjér). Je vidět, že sami protagonisté jsou kolikrát překvapeni, kam až se ve své spontánní improvizaci dostali a neubrání se smíchu. Zároveň je neskutečné slyšet, jak si někdo dokáže hrát s rodným jazykem a jak do toho dokáže ještě zakomponovat svoje vědomosti, svůj kulturní přehled.

Není to rozhodně bezduchá taškařice typu televizní zábavy a je slyšet na reakci diváků, že někomu dojde význam hned a někomu až za chvíli. Ale i tak mne už o přestávce od smíchu hrozně bolela čelist.

Zvláštní bylo, že jsem se několikrát přistihl, že si tu slovní, hudební i pohybovou ekvilibristiku představuji jako nějaký fantaskní animovaný film !

Celkem chápu lidi, kteří na představení Divadla Vizita chodí opakovaně, natěšeni na dobrou zábavu. On je totiž rozdíl, když zdánlivě hloupou zábavu dělají chytří, inteligentní lidi s velkým přehledem nebo když když hloupou zábavu dělají hlupáci (pro hlupáky)...

Online ukázka z představení Divadla Vizita je tady.

Tagy

mala vizita - gut :-)

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři