Navigace:Blogy / miguel's blog / Hledání nového kompaktu

Hledání nového kompaktu


Autor: miguel – Publikováno:19 Červen 2010

panasonic lumix tz10Poslední dobou zvažuji, že si ke své zrcadlovce znovu pořídím nějaký kompakt. Především pro případy, kdy není možnost si větší foťák brát sebou nebo prostě když chci mít sebou něco pro dokumentaci "kdyby něco".
Foťák sice mám v mobilu, ale to je kvalitativně nepoužitelné zařízení.

Moje požadavky na "záložní" fotoaparát ovšem nejsou zanedbatelné. Požaduji především kvalitní optiku současně s širokým rozsahem zoomu, obejtiv s alespoň standardní světelností a co nejširším záběrem v širokoúhlé části zoomu, minimální obrazové vady a tím pádem i odladěný firmware, samozřejmě stabilizaci, jako vhodný doplněk pak video v HD rozlišení a jako variantní řešení k mému GPS dataloggeru i vlastní GPS jednotku v přístroji a pochopitelně "kapesní" rozměry. A v neposlední řadě chci něco, co mě zaujme i designově.

Olympus Mji Tough 8010Sladit všechny tyto požadavky se ukázalo jako ne zrovna snadné a "sítem" prošlo jen pár vhodných přístrojů. Nejprve mě zaujal Olympus Mju TOUGH-8010, protože můj původní záměr byl pořídit si spíš outdoorový foťák, který s ohledem na následné využití fotek bude přes o něco horší obrazovou kvalitu mít dostatečnou odolnost a univerzální použití. Z různých outdoorových přístrojů se mi Mju TOUGH-8010 (popř.8000, 6010 či 6020) líbil nejvíc. Má rozlišení 14MPx, periskopový objektiv s rozsahem 28-140mm, duální stabilizaci, HD video a navíc je vodotěsný do 10m, nárazuvzdorný pro pád ze 2m, tlakuvzdorný do 100kg, mrazuvzdorný do -10°C, má taky manometr pro měření atmosférického tlaku a určení nadmořské výšky, LED lampu a Tap Control (ovládání poklepem). Nevýhodou bude nejspíš kvalita periskopového objektivu, slabší světelnost (3,9-5,9), malý a víc šumící CCD čip 1/2,33" a LCD displej s "jen" 230tisíci body.

Sony SyberShot HX-5Z "klasických" kompaktů splňujících mé nároky jsem pak vybral tři přístroje. Prvním je Sony Cyber Shot HX-5. Má čip CMOS EXMOR 1/2,4" s rozlišením 10,4MPx, má stabilizovaný objektiv s rozsahem 25-250mm při světelnosti 3,5-5,5. Umí zpracovat HD video se stereo zvukem, ma GPS logger, umí taky sériové focení až 10 snímků za vteřinu v plném rozlišení. Umí taky automatické panorama nebo "HDR" snímání, ale tyhle režimy při bližším pohledu moc důvěry nevzbuzují. K slabinám patří šum při vyšším ISO (i přes vychvalovaný backlight snímač) a pomalý start.

Samsung WB650Druhým mezi mými finalisty je Samsung WB 650. Tenhle přístroj má několik velkých plus. Především to je třípalcový AMOLED displej, který kvalitou jasně předčí všechny dřívější LCD. Dalším plusem je stabilizovaný objektiv Schneider Kreuznach s rozpětím zoomu 24-360mm při světelnosti 3,2-5,8. Čip je CCD 1/2,3" s rozlišením 14,2MPx (k obrazu je ovšem použito 12MPx). Firmware umožńuje režim Smart Auto, kdy přístroj sám vyhodnotí scénu a vybere odpovídající scénický režim, ale kromě toho je zde i široká možnost manuálního nastavení. Samozřejmě taky natáčí videa v HD rozlišení, ale mikrofon nejspíš nemá ruchový filtr a v záznamu je slyšet hluk motorku zoomu a ostření. GPS jednotka nejen zapisuje údaje do Exifu, ale pokud jsou na paměťové kartě nahrány příslušné mapy, dokáže přímo v terénu ukázat i okamžitou polohu. K nevýhodám bych zařadil komplikované menu, nemožnost nastavení poměru stran na 3:2, vyšší hmotnost (242g) a šum při ISO nad 400.

panasonic lumix tz10A konečně třetím finalistou je Panasonic Lumix DMC-TZ10. Panasonic má s ultrazoomy docela slušné zkušenosti a je to vidět. Čip CCD 1/2,3" má rozlišení 14,5MPx (obrazově 12,1MPX). Stabilizovaný objektiv je skvělý Leica Vario Elmar s rozsahem zoomu 25-300m při světelnosti 3,3-4,9. Při snímání HD videa se stereo zvukem a frekvencí až 50fp/s je možné i zoomovat. Výhodou je možnost plného manuálního nastavení, náhled histogramu, sériové snímáni 10 snímku za vteřinu (ovšem při rozlišení 3MPx), iA - inteligentní auto režim, AF pohybu (ostří vybraný pohybující se objekt). GPS jednotka je doplněna o databázi objektů, takže při focení zaznamená i textový údaj o poloze nebo přímo o foceném objektu. Displej sice je LCD, ale má vysoké rozlišení 430tisíc bodů, takže je dobře čitelný. Bohužel i u tohoto přístroje se najdou nedostatky. Je to poněkud pomalejší start, vysoký šum při použití ISO od 400 výš a pak malá výdrž baterií, především při zapnutém GPS taggování.
U Panasonicu musím navíc ocenit i design a kovové tělo !

V souvislosti s tímto mým hledáním nového kompaktu vyhlašuji novou anketu o nejvhodnější kompakt na cesty. Hlasujte, ale já se nakonec stejně rozhodnu podle sebe. :-)

aktualizováno:

Je rozhodnuto ! Poslední červnový den jsem si pořídil Panasonic Lumix TZ10 (brown) a příští týden ho otestuji na ostrovech uprostřed Atlantiku...

Tagy

cus jeste, vidim tady ted reklamu na casio exilim ex-h10
ma rozsah od 24mm a vydrzi pry az 1000 fotek na jedno nabiti..

nasim jsem pred tydnem koupil rollei 140:
ma rozsah od 30mm a nestal vic nez stovku (euro) :-)

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři