Navigace:Blogy / miguel's blog / Aerodynamická ubunalita

Aerodynamická ubunalita


Autor: miguel – Publikováno:11 Leden 2011

Čtvrtníček jako kapitán PejsekHned pět dní po Heřmánkovi mě čekalo další divadlo. Tentokrát jsem se vydal do Divadla Na zábradlí  na představení "Ubu se baví"
s podtitulem "Aerodynamická ubunalita". Tato hra nebo spíš "hříčka" vznikla pod režijním vedením Jiřího Havelky na základě improvizací zúčastněných herců.
Ubu v názvu odkazuje na "Otce Ubu" od Alfreda Jarryho, na divadlo plné absurdit až "kafkovských" rozměrů, na divadlo jehož "smyslem" je víc než hrát tak jen hrát si.
O tomto představení jsem slyšel prvně někdy před půl rokem, tedy chvíli po premiéře a už z těch prvních náznaků a ohlasů jsem si říkal, že to budé dobrá "šílenost" a že bych to rád viděl. Už jenom přítomnost Čtvrtníčka, Lišky, Poláška a Nohy (hrají spolu v TV sitcomu Profesionálové ) na jedné scéně  vyvolává "podezření".
Liška letí do SydneyScéna na jevišti představuje dopravní letadlo, přičemž hlediště je jakoby prodloužením této kabiny. I na dveřích do sálu je cedulka s nápisem "boarding time" a současně jak diváci usedají do hlediště, nastupují i herci do letadla. V prvních minutách tak jsou vidět, jen pokud se otočí zvědavě dozadu do uličky, jakoby se rozhlíželi po letadle. Následuje vše, co běžné
v každém letadle před startem, tedy přivítání, bezpečnostní instruktáž, kontrola pásů...

Ale první "pochybnost" přichází, když musí cestující "z bezpečnostních důvodů" odevzdat své mobily.
Více méně díky vnitřním monologům pak poznáváme jednotlivé "cestující" a je to trochu jako Homolkové na dovolené.
Změna přichází ve chvíli, kdy cestující zjistí, že každý má jinou cílovou destinaci: dva páry letí na dovolenou do Hurghady, Liška s maminkou letí za svým dosud nepoznaným otcem do Sydney, Polášek letí léčit děti do Nairobi a třeba Čtvrtníček se rozčiluje, že ani po hodině a půl ještě není v Brně...
Navíc jsou cestující "v pasti", protože se nemohou prokázat palubní vstupenkou, kterou předtím vyměnili za univerzální lžíci z reklamy.


Celé to balancuje mezi televizními "zábavnými" skečemi a zvláštní sociologickou satirou. Pokud bych se opravdu snažil zamyslet a hledal nějaký hlubší význam toho všeho, tak byse dala vytušit úvaha nad tím, jak jednoduše jde manipulovat s lidmi a potlačit jejich samostatné myšlení, uvažování a jednání. Prostředí letadla, ze kterého není úniku a v němž jsou cestující odkázaní na vůli někoho jiného, to jen umocňuje.
Polášek by chtěl do AfrikyBohužel tato "ideová nadstavba" představení zaniká v souvislé řadě scének humoru "České sody". I proto pak samotný závěr vedoucí někam do ztracena, kdy v jeden okamžik po jevišti pobíhají herci zcela nazí, může u řady diváků vyvolat víc než jen rozpaky.
Ovšem když to celé budu brát jako "ubuovskou hříčku", tak musím říct, že jsem se dobře bavil. A bylo vidět, že se tím baví i herci.

Tagy

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři