Navigace:Blogy / miguel's blog / Bluesová klasika v Ústí

Bluesová klasika v Ústí


Autor: miguel – Publikováno:11 Leden 2011

Canned HeatDalší významnou kulturní událostí v loňském roce, ke které bych se chtěl pár slovy vrátit, byl Mezinárodní jazz & blues festival v Ústí nad Labem .
Od pátku 22.října do středy 27.října probíhal už 14.ročník této akce, ale mne zaujal především sobotní program. Sobota byl totiž bluesový den a do Ústí měly přijet dvě slavné kapely konce 60.let: Savoy Brown a Canned Heat. Od jejich éry největší slávy sice uplynulo přes 40 let a z původního složení toho taky moc nezůstalo, ale jsou to pořád legendy, které stojí zato vidět. Obě kapely měly sice samostatné koncerty v Praze, ale přece jenom 400K je přijatelnějších, i když festivalové vystoupení bude o pár songů kratší.

Do Národního domu v Ústí nad Labem jsem nakonec nejel sám, ale výlet za kvalitní hudbou se mnou podnikl Zdeněk, který si něco podobného taky nemohl nechat ujít.
Půl hodiny před začátkem programu se sál pěkně zaplnil a my jsme zjistili, že patříme k nejmladším návštěvníkům. Všude kolem nás se totiž pohybovaly postarší, prošedivělé máničky v odrbaných džískách. Hodně se jich nahrnulo dopředu k pódiu: jednak aby lépe slyšely (nemyslím ovšem, že s takovou aparaturou, co tu byla, by někdo neslyšel), ale spíš proto, aby se o pódium mohli opřít, až je začnou bolet nohy.

Roberto CiottiProgram zahájil italský bluesman a kytarista Roberto Ciotti , kterého bych ovšem aspoň podle vzhledu tipnul na Amíka z Chicaga. A kdyby nezazpíval i italsky, tak bych v tomhle přesvědčení možná i zůstal. Roberto Ciotti je kromě jiného také skladatel filmové hudby. To co se svou kapelou hraje, je spíš mix blues, jazzu, soulu a latino. Na můj vkus to "skákalo" moc od jednoho k druhému. Ale hudba to byla fajn.

Kim Simmonds a Jumpin´Joe WhitingPak ovšem přišel první vrchol večera a pro mne dost možná ten hlavní: na podium přišli Savoy Brown.
Kapelu založil v Londýně roku 1966 Kim Simmonds a během pár let se stali britskou blues-rockovou legendou. Přitom mnohem víc se proslavili na svých turné po USA. V průběhu let natočili 33 alb a odehráli přes 5000 koncertů. Ovšem jestli vůbec byli kdy slyšet v nějakém českém rádiu, to netuším. Já si je "objevil" spíš náhodou před pár lety, když jsem si rozšiřoval sbírku "dobré" muziky.

Z původní sestavy dnes zůstává jen frontman Simmonds, ale když nastoupí se svými kytarovými sóly, tak by těžko někdo věřil, že už věkem patří mezi seniory. Od loňského roku zpíva se Savoy Brown Joe Whiting. Přestože už má taky nakročeno k důchodu, tak na pódiu předvedl pravou rockovou show a dostal celý sál do varu.

Po přestávce nutné pro přestavbu podia a naladění nástrojů i aparatury přišly hlavní hvězdy celého festivalu, legendární americká "woodstocková" kapela Canned Heat. Jejich hity "On The Road Again", "Goin´ Up The Country" nebo "Let´s Work Together" někdy slyšel snad každý.
Harvey Mandel a Fito de la ParraKapelu Canned Heat založili roku 1966 Bob Hite a Alan Wilson, dva bluesoví sběratelé a nadšenci. Dost možná že si chtěli zahrát muziku, která se jim líbila a kterou neměli kde slyšet. Každopádně se brzy stali jednou z prvních slavných "bílých" bluesových kapel. Po prvním velkém hitu "On the Road Again" slavili úspěch na festivalu v Monterrey a pak i ve Woodstocku. Na přelomu 70. a 80. let, po smrti obou "otců zakladatelů" hrála kapela bez většího zájmu jen v klubech, ale roku 1984 došlo k obnovení skupiny a od té doby znovu koncertují jezdí po turné.

Ze sestavy z konce 60.let je v Canned Heat dnes bubeník Fito de la Parra a skvělý kytarista Harvey Mandel. Věkový průměr (a určitě i kvalitativní) nekazí ani zbývající členové kapely Dale Spalding a John Paulus (v Evropě hrál místo Larryho Taylora).

Elektrické blues, rock a boogie dunělo sálem o hodně déle, než bylo v původním plánu a skvělou hudbou se bavili všichni. Mrzet mne mohlo jediné: hned na druhý den hrála v Praze další skvělá kapela z konce 60.let - britští progressive jazz-rockoví Colosseum

Na koncertu jsem nefotil, obrázky jsou z webu festivalu (autor M.Rosendorf). BluesMan077 nahrál pár minut videa a dal je na Youtube v HD kvalitě:

Savoy Brown - Live in Usti nad Labem, CZ - p.1 of 4 
Savoy Brown - Live in Usti nad Labem, CZ - p.2 of 4 
Savoy Brown - Live in Usti nad Labem, CZ - p.3 of 4 
Savoy Brown - Live in Usti nad Labem, CZ - p. 4 of 4 
Canned Heath - Live in Usti nad Labem, CZ - p.1 of 3 
Canned Heat - Live in Usti nad Labem, CZ - p.2 of 3 
Canned Heat - Live in Usti nad Labem, CZ - p.3 of 3

Tagy

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři