Navigace:Blogy / miguel's blog / Don Giovanni ve Stavovském

Don Giovanni ve Stavovském


Autor: miguel – Publikováno:11 Leden 2011

Roman Janál jako Don GiovanniNa konci listopadu jsem změnil dramatický žánr i prostředí, uvázal si kravatu, oblékl sako, přeleštil botky a vyrazil do Stavovského divadla  na operu, která je s tímto divadlem historicky spjata, na Mozartova Dona Giovanniho. Rozepisovat se o ději, je zbytečné. "Potrestaný prostopášník aneb Don Giovanni" je dvouaktová dramatická opera, kterou Mozart napsal na libreto Lorenza da Ponteho. Námětem příběhu je život a smrt svůdníka Dona Juana a děj se odehrává ve Španělsku v 17.století. Objednávku na tuto operu dostal Mozart v lednu 1787 během svého pobytu v Praze a ještě téhož roku, 29.října byla premiéra v Nosticově (dnes Stavovském) divadle.

Nejsem nějaký velký znalec opery, ale klasickou hudbu mám rád a jsou chvíle, kdy mi vyhovuje mnohem víc než moje oblíbené blues nebo jazz.
Samozřejmě ne každá klasika mě dokáže oslovit a třeba pro Janáčka jsem zatím ještě "nedozrál", ale právě Mozart se mi poslouchá moc dobře.

Od premiery roku 1787 byl Don Giovanni v Praze nastudován mnohokrát a ne vždy úspěšně. To současné provedení je obnoveným nastudováním úspěšné inscenace Václava Kašlíka z roku 1969. Režii toho současného představení má Jiří Nekvasil, který od Kašlíka převzal kromě režijní koncepce i scénografii. Dirigentem je Robert Jindra, autorem scény Josef Svoboda a autorem kostýmů Theodor Pištěk.Pěvecké výkony mohu posoudit jen laicky a subjektivně, jak na mne kdo působil, ale Roman Janál je bezesporu ten pravý Don Giovanni a řekl bych, že na jeho výkonu také celé představení stojí. Líbil se mi i Peter Mikuláš jako Leporello a Lucie Fišer Silkenová jako Zerlina.

Samozřejmě jsem ocenil i současnou "moderní" vymoženost, kterou je titulkovací zařízení. člověk tak může poslouchat operu ve znění, v jakém byla napsána a přitom i sledovat děj a rozumět textu. Oceňuji i kvalitu "programu", který si většinou nekupuji. Tento rozsahem připomínal knihu a kromě spousty zajímavých informací o historii Dona Giovanniho, o jednotlivých nastudováních, obsahoval i kompletní děj a přepis árií. Dojem na mne udělalo i samotné divadlo. Srovnávat ho např. s Divadlem Na zábradlí vůbec nejde, jsou to dva zcela rozdílné světy.
Jediné s čím jsem nebyl úplně spokojen, byla "úroveň"společenského oděvu ostatních diváků. V tomto směru asi zůstanu konzervativní.

Každopádně jsem z divadla odcházel mimořádně dobře naladěn. Jen jsem neměl mít ten hloupý nápad jít se podívat na Staromák na rozsvěcení Vánočního stromu...

Tagy

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři