Navigace:Blogy / miguel's blog / Královský sňatek

Královský sňatek


Autor: miguel – Publikováno:06 Březen 2011

poklad ze Slezské StředyV několika poznámkách bych se chtěl vrátit k výstavám, na které jsem se šel začátkem roku podívat. Zvědavý jsem byl především na výstavu "Královský sňatek" , která se uskutečnila jako připomenutí nástupu Lucemburků na český trůn před 700 lety po sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou. Výstava se konnala v Domě U Kamenného zvonu, který byl první pražskou rezidencí Jana Lucemburského, když Pražský hrad nebyl po dřívějším požáru obyvatelný. Samotný dům je tedy i expozicí.
Přece jenom jsem chvíli váhal, zda na tuto výstavu jít, protože vstupné 180K je na české poměry poměrně vysoké. Nakonec jsem ale tu částku obětoval a ke Kamennému zvonu vyrazil v sobotu před druhou hodinou, kdy měla být pravidelná prohlídka s lektorským výkladem.

Výstavu spolupořádala Galerie Hl.města Prahy a Muzeum Hl.města Prahy a komunikace asi nefungovala nejlépe, protože na stanovenou hodinu se lektor nedostavil a paní na pokladně nedokázala zjistit, jestli nakonec přijde nebo ne. Vstupenky měly v čtecím kódu uložený čas, ve kterém je třeba projít turniketem, proto jsem nakonec dál nečekal a šel si výstavu prohlédnout sám.

jezdecká pečeť Jana LucemburskéhoKromě kaple s nástěnnými obrazy v přízemí, byly hlavními výstavními prostory sály v prvním a druhém patře. Zatímco exponáty v prvním patře přibližují především hlavní "protagonisty", tedy Elišku Přemyslovnu, Jana Lucemburského a jejich rodiny, tak druhé patro přináší pohled na dobový historický kontext, na architekturu Prahy na přelomu 13.a 14.století a běžný život obyvatel tehdejšího města.
Musím říct, že hned od prvních kroků výstavními prostory jsem marně hledal nějaký "scénář", něco co by mne výstavou vedlo a co by jí dalo nějaký jednotící ráz. Vše působilo dost roztříštěně. Množství písemností bylo až příliš velké na udržení pozornosti. svatba Jana a Elišky v kronice BalduinaPřitom ale například sál s prosvětlenými vitrinami s iluminovanými listy obrazové kroniky trevírského arcibiskupa Balduina Lucemburského, popisující výpravu jeho bratra, císaře Jindřicha VII. (otce krále Jana) za císařskou korunou do Říma, byl nadmíru zajímavý, stejně jako množství listin s originálními královskými pečetěmi.

Rozhodně největším lákadlem a hlavním symbolem výstavy byl poklad ze Slezské středy. Ten by si sám o sobě zasloužil vlastní výstavu. V přísně střežené trezorové místnosti bylo možné vidět nádhernou, zlatou korunu s 86 drahými kameny a 26perlami, která podle historiků sloužila při korunovaci Elišky Přemyslovny a později i Blanky z Valois, manželky Karla IV. Koruna se do Prahy nesjpíš dostala od císařského rodu Štaufů, jejichž rodové motivy jsou patrné nejen na koruně, ale i na dalších špercích z pokladu.

Královské insignie, stejně jako stříbrné a zlaté mince se do Středy dostaly díky Janovy ze Středy, vysokému dvorskému hodnostáři na dvoře Karla IV., který je použil jako zástavu za vysokou finanční hotovost od židovského lichváře Moscheho. Ukrytí pokladu "vděčíme" protižidovským pogromům, které se rozpoutaly roku 1348 po celé Evropě jako následek velké morové epidemie, ze které byly obvińování právě židi. Ti pak byli vyháněni jak z nedaleké Vratislavi tak i ze samotné Slezské Středy. Poklad byl pak objeven až roku 1988 při hloubení základů pro telefonní ústřednu.

krouna z pokladu ze Slezské Středy
Bohužel ani instalace takového skvostu nebyla na výstavě zvládnuta nejlépe a pokud si to někdo chtěl opravdu v klidu vychutnat, musel si koupit buď katalog za 1690K nebo průvodce za 230K.
V hlavním sále 1.patra je pak výstava doplněna o torza královských soch a soch pěších rytířů, které kdysi zdobily fasádu Domu U Kamenného Zvonu.
Pokračování výstavy v druhém patře se věnuje především životu v lucemburské Praze a jsou zde prezentovány především archeologické nálezy, model opevnění Starého Města nebo zvětšené výjevy z Velislavovy bible. Tato část výstavy ovšem ničím výrazně nezaujme.

Celkově je koncepce výstavy poměrně nezvládnutá. Ne po odborné stránce, ale po té prezentační. Nemá to být přece záležitost pro odbornou veřejnost ale naopak pro široké masy, které by podobné akce k významným výročím měly přitáhnout a zvýšit jejich zájem o vlastní historii.


gotické sklepyNakonec mne (s výjimkou zlatého pokladu) paradoxně nejvíc zaujalo mimořádně zpřístupněné gotické sklepení.

Nelituji toho, že jsem na této výstavě byl, jen jsem byl zklamán, že podobně významná historická událost nebyla lépe prezentována. Hodnocení poměrem "výkon/cena" by tentokrát dopadlo zle. A navíc vůbec nevím, proč se výstava jmenovala "Královský sňatek", když o samotném sňatku Jana a Elišky bylo v expozici jen pár zmínek...

Tagy

..královský sňatek prince Williama s Kate Middleton
je pokud vím plánován na konec dubna t.r. :-)

Taky jsem se na první pohled zděsil, že bude Michal rozebírat blížící se události ve staré dobré Anglii :-)))))

s nějakým "královským" sňatkem v Anglii by mne opravdu nenapadla. To je asi to poslední, co bych momentálně sledoval. :-)

to by nesměla být Kate Middleton tak pěkná baba 8-)

běž někam s babama ! Nechceš jet radši v květnu do Madridu na corridu ?

..koridu máme každý večer doma..
já si spíš zajedu tak někam na kole, se svou finanční situací.
mám dost dlouhej seznam destinací, kam všude jsem za posledních tak 5 let nejel :-(

čau pájo, no já hlavně se zpožděním gratuluju k vašemu sňatku :-))

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři