Navigace:Blogy / miguel's blog / Jurkovičova rozhledna

Jurkovičova rozhledna


Autor: miguel – Publikováno:26 Prosinec 2011

Jurkovičova rozhlednaVětšinou tvrdím, že secese není architektonický styl, který by mne moc oslovoval. Jenže ze secese vyšla řada skvělých architektů začátku 20.století jako například Jan Kotěra.
Svým specifickým stylem na ni navázal i můj oblíbený Dušan Jurkovič, který spojil secesi s prvky lidové architektury a inspiroval se i anglickým hnutím Arts and Krafts (podobně jako Kotěra u Trmalovy vily). Proto mě potěšilo, když jsem se před časem dověděl, že v mém rodném městě bude postavena dřevěná Jurkovičova rozhledna.

z výstavby rozhlednyJurkovičovo ranné profesní období začalo právě na Valašsku, kdy spolu se vsetínským stavitelem Urbánkem navrhoval valašskou dědinu a další folklórní stavby pro národopisnou výstavu v Praze. Jeho realizovaných prací je v okolí hned několik. Mezi nejznámější vůbec patří útulny Maměnka a Libušín na Pustevnách, lázeňské domy v Luhačovicích nebo Křížová cesta na sv.Hostýně.
Návrh stavby rozhledny vznikl v roce 1896 pro turistický odbor ve Valašském Meziříčí, ale stavba se tenkrát nedočkala realizace. Trvalo to celých 115 let než mohla vyrůst. Místo na původním Brňově u Valašského Meziříčí ovšem stojí na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm v těsném sousedství Valašského muzea v přírodě.

spodní část stavby31m vysoká, dřevěná stavba vypadá trochu jako z pohádky o Mrazíkovi, ale jisté je, že podobná rozhledna nikde jinde nebude.
Na stavbu jsem se byl podívat poprvé v říjnu, kdy věž teprve získávala svou podobu, a podruhé teď o Vánocích, kdy se už zdá téměř hotová. Vypadá opravdu zajímavě, i když si nejsem moc jistý, jestli vyrostla co do výhledu na nejlepším místě. Na to si ovšem budu muset počkat až do příštího jara, kdy bude otevřena. Zatím můžu zvážit, jestli by nestálo za to investovat do zlaté nebo stříbrné mince, které před třemi roky dala razit Česká micovna k 60.výročí od úmrtí Dušana Sámo Jurkoviče. (tady je video ze stavby rozhledny)

rozestavěná věžtrámy z konstrukcerozhledna před dokončením

Konečně bude v Česku stát i nějaká rozhledna česká, a ne jen ty co zbyly po vyhnaných Němcoch :-)

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři