Navigace:Blogy / miguel's blog / Moravský Texas

Moravský Texas


Autor: miguel – Publikováno:23 Prosinec 2011

Moravský TexasVětšinu práce máme v oblasti středních a západních Čech, ale čas od času se objeví nějaká menší zakázka i jinde. Jedna taková se vyskytla na koridorové trati Břeclav-Přerov, konkrétně v Hodoníně a Moravské Nové Vsi.
A právě tam mě zaujalo zařízení, které bych spíš čekal někde na vyprahlých pláních Texasu než na zeleném, moravském poli nedaleko nejznámějších vinařských obcí. Tím podivným zjevem bylo ropné čerpadlo. Nedalo mi to a zapátral jsem, jak je to vlastně s těžbou ropy u nás.

První experimentální vrt byl otevřen 27. března 1900 poblíž obce Bohuslavice (dnes část obce Kyjov v okrese Hodonín), druhý byl otevřen ještě téhož roku. Jelikož bylo však získávání ropy velmi nákladné, do roku 1917 byly vrty opuštěny. V roce 1919 zde otevřela Moravská těžařská společnost svůj první vrt, v roce 1925 vlastnila v okolí již 25 vrtů. Během 2. světové války se oblast stala strategicky významnou pro Německou Říši, největší německá společnost v tomto oboru, Deutsche Erdöl A.G.,měla v té době v okolí Hodonína přes 1200 vrtů. Tehdejší ropné rafinérie byly později spojenci bombardovány, včetně rafinérií v Mostě, Bratislavě (rafinérie Apollo),slovenské obci Dubová, Kralupech nad Vltavou, Kolíně, a Pardubicích (společnost Fanto Werke).
Ropná pumpa na moravském poli1. ledna 1946 byly všechny existující ropné rafinérie a vrty na území tehdejší české části Československa sjednoceny pod Československé naftové závody (ČNZ). V roce 1948 měla ČNZ 1858 zaměstnanců. V roce 1958 byla ČNZ sloučena s podobnou společností působící na Slovensku do nového závodu Moravské naftové doly. V roce 1990 se slovenská část opět osamostatnila.

V současné době operuje s vrty společnost Moravské naftové doly, a.s., kterou ovládá investiční skupina Karla Komárka. Firma V roce 2005 měla 618 zaměstnanců, vlastnila 68 těžebních licencí v Česku, 1 v Pákistánu a 13 průzkumných licencí po světě.
Produkce ropy na Moravě sice teoreticky pokrývá jen necelých 5% roční spotřeby Česka, ale podle výsledků společnosti MND je to dobrý byznys.

Další informace o moravské ropě:
Ropné zásoby České republiky
Moravský Texas bohatne z ropy
Ropné vlaky na kolejích "Moravského Texasu"

:-)

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři