Navigace:Blogy / miguel's blog / Troškovo "peklo"

Troškovo "peklo"


Autor: miguel – Publikováno:22 Prosinec 2011

GottschauPoslední dobou to vypadá, že žiju jen prací. No, skoro to tak je. Ovšem moje práce je částečně i o cestování, i když jen po Česku, takže občas "objevím" něco, co mne zaujme, něco k čemu se pak doma vracím a snažím se zjistit víc informací. Při cestách na stavbu mezi Stříbrem a Planou u Mariánek jsem takhle narazil na zříceninu kostela v Kočově. O tom, že nedaleko vesnice Gottschau je v lese zřícenina velkého kostela Sv.Jana Křtitele, jsem se dověděl náhodou u kamaráda z knihy o místech, kde se natáčely různé české filmy. Tady prý režisér Troška točil film Z pekla štěstí.

Barokní stavba byla postavena mezi roky 1728-1732 donátorem a majitelem panství Planá hrabětem Václavem ze pekelná zříceninaSinzendorfu. Bohužel už roku 1781 byl podobně jako stovky dalších kostelů Josefem II. zrušen a o 3 roky později uzavřen. Přesto byl kostel věřícími dále navštěvován, a proto bylo jeho zrušení znovu potvrzeno roku 1804 a v roce 1832 přišel příkaz ho zbořit.
Až do roku 1845 zde ovšem fungovala továrna na kameninu a bílý porcelán. Pak se kostel stal zdrojem stavebního materiálu a například průčelí bylo rozebráno do základů.

zřícenina kostela v GottschauI z toho co zbylo, je vidět, že kostel byl tvořen rozměrnou lodí a zřejmě nebyl vybaven věží. Z výmalby přisuzované malíři V.S.Schmidtovi se nedochovalo nic, protože poslední zbytky barokní výzdoby vzaly za své v roce 2000, kdy Troška nechal bývalý kostel změnit na pekelnou sluj a "vyzdobit" ho černým a červeným nátěrem. Stojí za to dodat, že krátce po filmování se zřítila podstatná část klenby...

Tagy

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři