Navigace:Jihočeské výlety 2

Jihočeské výlety 2


Autor: miguel – Publikováno:19 Červenec 2009

unikátní hradní most na hradě VelharticeDruhý květnový výlet po zajímavostech jižních Čech začal u Vandy a Zdeňka ve Varvažově, odkud jsme zamířili na západ přes Strakonice a Horažďovice.
Hlavním cílem byl hrad Velhartice, ale v plánu byla i rozhledna na nejvyšší hoře Protektorátu nebo jedna umělá zřícenina irského hradu.

Irský hrad v Čechách a ještě k tomu umělý ? Tak právě na tuto "záhadu" jsme narazili kousek za Horažďovicemi ve vesnici Nalžovské Hory.
Obec je vlastně složena z hornického městečka Stříbrné Hory, ve kterém se od roku 1521 těžila stříbrná ruda (dokonce v 16. století patřilo mezi pět nejvýznamnějších středisek těžby stříbra v Čechách) a z vesnice Nalžovy založené roku 1380. Původní tvrz z konce 14.století byla za Švihovských v polovině 17.století nahrazena renesančním zámkem.
Nejslavnějšími vlastníky Nalžov byl původně irský šlechtický rod Taafů, který panství koupil roku 1769. Zajímavostí je, že Mikuláš Taafe prý jako první přivezl z Branibor do čech brambory.
umělá zřícenina BallymotteNejvýznamnějším členem rodu Taafů byl JUDr. Eduard Taafe, důvěrník císaře Františka Josefa I., hejtman v Salzburgu, místodržitel v Tyrolsku, císařský rada v Čechách, ministr vnitra a pak po 14 let koncem 19.století předseda vlády Rakouska-Uherska.
Důvodem naší návštěvy byla ovšem činnost Ludvíka Taafeho, prezidenta nejvyššího soudu v monarchii, který les a kopec Prašivec nechal přebudovat do podoby anglického parku s balvany v podobě draka a želvy, s lesními altánky, umělým jezírkem a především umělou zříceninou hradu Ballymotte v Irsku, rodového sídla Taafů.
Bývalý anglický park už nic nepřipomíná a umělou zříceninu v lese chvíli hledáme. Dnes je taky těžké poznat, že zbytky zdí nejsou staré 800 let, ale "jen" necelé dvě století.
tvrz ZavlekovPár kilometrů od Nalžovských Hor je vesnice Zavlekov. Tady mají taky dvě bývalá panská sídla. Z toho mladšího vznichl později špejchar a k torzu starší tvrze na ostrohu nad cestou jsme si udělali krátkou procházku.

Nejkratší cestou necestou pak směřujeme do Velhartic a hned na náměstí do hospody. Jak to bohužel v některých venkovských hospodách bývá, tak i zde dnes vařil šéfkuchař "Fritéza". Výběr čtyř smažených jídel jako příloha doplňovaly hranolky nebo krokety. A nechyběl kuřecí vývar. Ale docela jsme si pochutnali, takže Hostinec U Bílého Beránka se dá doporučit.

vstupní věž s branou a mostemHrad Velhartice je ukázkou originálního českého gotického hradu, který je navíc unikátní mohutným kamenným mostem spojujícím hradní palác s obrannou věží.
Původní Jižní palác byl vybudován po založení hradu roku 1290 na skalním ostrohu nad hlubokým údolím, kterým protéká říčka Ostružná.
Hrad byl rodovým sídlem pánů z Velhartic a mezi jeho první vlastníky a stavitele patřili Bušek starší a Bušek mladší z Velhartic, oba komoří císaře Karla IV.
Uvnitř hradeb obepínajících dnešní horní nádvoří vyrostl po Jižním paláci i severní palác nazývaný Rajský dům.
na mostě mezi přední věží a Rajským palácemNarozdíl od jižní strany chráněné příkrým srázem byla severozápadní část hradu poměrně snadno přístupná, proto pro posílení obranyschopnosti byla vybudována předsunutá věž donjon spojená s obytným palácem kamenným mostem. Tento 32m dlouhý a 10m vysoký most se čtyřmi lomenými oblouky a dvěma padacími mostky na koncích je unikátem na středověkých hradech nejen u nás ale i v okolních zemích.
renesanční Huertovo křídloV 15.století byla celá severovýchodní a jihozápadní část hradu obehnána hradbami s flankovacími a hrotovými baštami a vstupní věží vrátnicí. Na spodním nádvoří pak vyrostla dvouštítová stavba hradního pivovaru a vinopalna.
Po Bílé Hoře se majitelm zkonfiskovaného hradu a panství stal císařský generál Martin de Hoeff Huerta. Ten se rozhodl pro rozsáhlou přestavbu a na horním nádvoří nechal vystavět nový pozdně renesanční palác dnes natývaný Huertovo křídlo.

Kačenka na hraděKromě prohlídky horního a dolního nádvoří a hradeb si dnes návštěvníci mohou vybrat prohlídkový okruh "Zámek" seznamující v kulise renesančních interiéru s životem venkovské šlechty v 17.století nebo okruh "Hrad", který navštěvníky seznámí s historii hradu, umožní jim prohlédnout si Rajský dům a po kamenném mostě pak i obranný donjon Putnu. Středověký život je přiblížen prostřednictvím šachové hry podle Tomáše Štítného ze Štítného.

věž Jižního paláceMy jsme si vybrali okruh "Hrad" a po prohlídce si pak ještě sami prošli dolní nádvoří a hradby pod věží Jižního paláce. V předhradí mě pak ještě zaujaly roubené chalupy a špýchary přibližující život, který probíhal pod hradním opevněním.

Z Velhartic míříme na jih až na hranice Šumavského národního parku. Zastavujeme na náměstí v Kašperských Horách, a protože je třeba nějak "uplatit" Kačenku, aby ještě nějakou tu hodinu vydržela na výletě, jdeme na mls do cukrárny.
"Kašperky" se až do začátku 17.století jmenovaly Reichenstein a bylo to centrum nejvýznamnějšího zlatorudného revíru v Čechách. Z jeho bohatství těžili lucemburští panovníci Jan i Karel, který tudy nechal vést novou obchodní stezku a k její ochraně postavil pevný hrad Kašperk.
Město dodnes nabízí řadu pamětihodností jako je chrám sv.Mikuláše, Chrám sv.Markéty, Chrám Panny Marie Sněžné, náměstí s radnicí a měšťanskými domy nebo Muzeum Šumavy, Muzeum motocyklů, Expozici hraček, Muzeum pivovarnictví. O významu města v minulých časech svědčí i nedávný nález stříbrného pokladu po dlažbou rekonstruovaného náměstí.

Klostermannova rozhlednaV Kašperských Horách jsem shodou okolností přesně po roce, ale opět je to jen letmá návštěva a opět není čas podívat se na mohutný a krásný hrad Kašperk.
Určitě ale vím, že se sem znovu podívám a tentokrát konečně důkladně.

Kašperk jsme původně v plánu měli, ale čas pokročil a my už dnes na jednom hradě byli, tak padlo rozhodnutí navštívit místo hradu radši rozhlednu.
stín rozhlednyNejbližší rozhlednou je Klostermannova rozhledna na Javorníku, kdysi nejvyšší hoře (1066m) české části protektorátu Böhmen und Mähren.
U zrodu této vyhlídkové věže stál spisovatel Karel Klostermann, velký milovník a obdivovatel Šumavy.
Koncem července 1914 už bylo vše připravené k stavbě, ale přišla válka. Klostermann se tak "své" rozhledny nedožil. Stavba nakonec začala až koncem června 1938 a 25m vysoká vyhlídka byla slavnostně otevřena 28.srpna 1938, tedy asi měsíc před obsazením Sudet Němci.
Rozhledna válku prožila jako protiletecká pozorovatelna a pak se vrátila ke svému původnímu účelu. Bohužel v 70.letech zastínily výhled okolní stromy. Naštěstí se na začátku nového století podařilo prosadit myšlenku nástavby rozhledny a ta je od roku 2004 vyšší o 15m a z její vyhlídkové plošiny ve výšce 30m je dnes opět nádherný rozhled na celou Šumavu.

kapleKolem vrcholu Javorníku jsou kromě rozhledny i jiné zajímavosti, např. vrch Karlův kámen s historickým mezníkem z roku 1752 nebo Kaplička sv.Antonína Paduánského postavená roku 1940 ve tvaru rotundy.
Když pak odjíždíme směrem na Zuklín míjíme nedaleko cesty stojící menhir Měsíční kámen (poblíž jsou i další menhiry Větrný kámen a Sluneční kámen).

kaple Anděla Strážce nad SušicíJe pozdní odpoledne, čeká nás cesta zpět, ale protože je krásně, příjemně teplo a do tmy daleko, uděláme ještě jednu zastávku.
Už cestou do Kašperských Hor nás zaujala zdálky viditelná kaple na vrchu Stráži nad Sušicí.
Kaple Anděla Strážce, zvaná zdrobněle Andělíček, byla vybudována roku 1683. Původně to byla jen kaple postavená na půdorysu čtverce,  na ambity se čtyřmi dalšími nárožními kaplemi si musela počkat až do roku 1735. Andělíček se stal cílem řady procesí a přes zrušení kaple výnosem císaře Josefa II. roku 1792 byla po pár letech znovu otevřena a opět se stala cílem církevních Sušicepoutí.
V současnosti se přes léto konají v kapli každý čtvrtek večerní bohoslužby, ale většina lidí sem přichází posedět na schodech před kaplí, zrelaxovat a pokochat se výhledem na město, který je srovnatelný nebo i hezčí než z rozhledny Svatobor na protilehlém kopci.

Cestou domů si neodpustíme ještě jednu krátkou fotozastávku v Rabí. Při loňském výletě na tento hrad jsem místo s tak pěkným výhledem nenašel.
Rabí

pekny :-)

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři