Navigace:Procházka okolím rodného města

Procházka okolím rodného města


Autor: miguel – Publikováno:05 Duben 2010

Velikonoční jarmark v muzeuNa Velikonoce jsem se rozhodl podívat domů do Rožnova. Aspoň na část toho prodlouženého víkendu byla dobrá předpověď, tak jsem si říkal, že by nemuselo být od věci udělat si nějaký výšlap nebo aspoň procházku jarní přírodou. A opravdu, v sobotu i v neděli bylo hezky, i když sluníčko hřálo jen tak "na půl výkonu". V sobotu jsem byl líný vstávat, takže dopoledne jsem to hezké počasí využil jen k lehkému vypucování auta, ale po obědě jsem si řekl, že je třeba trochu pohybu, vzal foťák a vyrazil na procházku kolem rodného města.

ruiny rožnovského hraduPodél řeky jsem se nejdřív potěšil novou asfaltovou cyklostezkou a pak jsem se vyškrábal na Hradisko, pokochal výhledem na město a okolní kopce a mezi ruinami hradu zavzpomínal na dětství. Se vzpomínáním jsem pokračoval i na louce pod hradem, kde jsme chodili sáňkovat s "pionýrem" nebo na stráni pod Pálkovnou, kde nám "hrdinní" milicionáři ukazovali jak se střílí ze samopalu a kulometu.

Kolem bývalého amfiteátru, kde snad mělo být kdysi letní kino, a kolem sokolovny jsem seběhl do města, prošel opravené náměstí, kde "duch minulosti" zůstal jen v podobě staré fasády obchodu s hračkami (bývalého).
náměstíBez parčíku se vzrostlými stromy je náměstí nějaké prázdné a ani socha Masaryka nemůže konkurovat bývalému středobodu v podobě "obelisku" s rudou hvězdou.
Ne, přece jenom je to teď lepší.
Z náměstí jsem šel ke Spoláku, ale ještě jsem se kousek vrátil, abych si spolu s mnoha dalšími prohlédl automat na čerstvé mléko, na němž trůnila "socha" krávy v životní velikosti. Pak jsem šel Čechovou ulicí, která byla před válkou, v době, kdy Rožnov byl "vzduchoplavebné a žinčicové lázně", místem s výstavními vilami. Překvapilo mne, jak tahle ulička prohlédla  i to, že většina těch vilek je opravena a má novou fasádu.

Moje procházka pak vedla kolem Valašského muzea v přírodě, kde se zrovna tísnily stovky lidí na Velikončním jarmarku.
výhled z Karlova kopce na KyčeruJeště se mi nechtělo jít domů, tak jsem se za "horním splavem" vydal znovu do lesa a vystoupal jsem na Karlův kopec, kde by snad v brzké době měla stát rozhledna podle starých návrhů architekta Jurkoviče.
Po lesní cestě nad řekou, nad kouplištěm a nad fotbalovým stadionem jsem došel až k rožnovskému golfovému hřišti. I tady bylo dnes docela plno a ze všech stran se ozývaly údery holí do míčků. Na devítijamkovém hřišťátku jsem ke svému překvapení zahlédl i golfový vozík.

splavy na BečvěProcházka se nějak protáhla a už jsem začal cítit nohy. Proto byl nejvyšší čas vydat se zpět po rozestavěné části cyklostezky, pak přes "cyklomost" a nakonec parkem podél muzea. Zašel jsem se mrknout ke "Včelínu", že bych si dal pivo, ale na zahrádku je přece jen ještě zima. V parku sice byla řada jarmarečních stánků s bramboráky, langoši, pendreky, frgály a dalšími dobrotami, ale já věděl, že doma je napečena taky spousta velikonočních dobrot, tak jsem to těch pár metrů vydržel.

Předvelikonoční procházka mi přišla k duhu a až večer, kdy na mne padla únava, mi došlo, že jsem za to odpoledne ušel skoro 15km...

Procházka okolím rodného městaFotky z procházky jsou ve fotogalerii a mapa je tady: everytrail

jo supr :-))
skoro mam chut nafotit k tomu jeste dalsi roznovsky zakouti. - treba okoli svetelny krizovatky s temi prolukami a barakem uhelnych skladu apod.
ale dnes zacli provadet cisteni silnic tak se to zas dava do lepsiho poradku.

Koukám, že si upgradoval fotogalerii! "Album location map" nemá chybu - skvělej způsob, jak nenásilně implementovat mapu do galerie. Člověk má přehled, kde bylo co focený a přitom je ta mapa tak nějak šikovně decentně v rohu! To se mi líbí!

ale já jsem jen "user", ty možnosti systému nastavil brácha Petr. Dobrý je, že u tý mapy můžeš nastavit zoom level, popř. přebírat gps z exifu. A do exifu to dostanu v zoneru zpárováním se záznamem z gps data loggeru. Je to sice o trošku víc práce, ale stojí to za to. :-)

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři