Navigace:Dobytí nejvyšší hory

Dobytí nejvyšší hory


Autor: miguel – Publikováno:18 Červen 2010

cesta na SněžkuNa první červnový víkend připadly mé kulaté narozeniny. Podle mne to není důvod k nějakým oslavám, takže jsem rád, když se mi podaří naplánovat nějakou pracovní cestu nebo vůbec někam zmizet. Místo "zamyšlení" nad dalším uplynulým rokem života jsem si tentokrát odjel pročistit hlavu do horské přírody.

Už několikrát jsem si říkal, že je ostuda, že jsem ještě nezdolal nejvyšší českou horu. Ona sice Sněžka se svými 1602m není žádná velehora a ve srovnáním s 10let starým výstupem na 4167m vysoký Djebel Toubkal v Maroku by to měla být pohodlná procházka, ale přece jen pokořit tento kopeček by měla být pro každého Čecha samozřejmost.

Počasí se zdálo být ideální, proto jsem se v sobotu ráno vydal přes Hradec a Trutnov do Pece pod Sněžkou. Na parkovišti (120Kč/den) se ukázalo, že slunečný den přilákal do Krkonoš kromě mne i stovky dalších lidí. Naštěstí většina z nich jede na Sněžku lanovkou nebo stoupá podél toku Úpy Obřím dolem. Já se rozhodl pro trochu delší cestu, kde snad nebude tolik lidí.

na Širokém hřbetuŠel jsem po "červené" po úbočí Lesní hory. Až k chatě na Milířích se šlo po asfaltce přes les, dál cesta poměrně zvolna stoupala k rozcestí nad Modrým dolem. Pak přišel první náročnější úsek ostrého stoupání na Široký hřbet. Tam bylo příjemně: sluníčko hřálo ale nepálilo, voněl les, zpívali ptáci. K Richterovým boudám to bylo pár minut odpočinkové chůze. To ovšem mělo být vykoupeno následujícím nepříjemným stoupákem po asfaltce na Výrovku. V nohách jsem teď měl sotva 5km, ale bylo to docela znát. Ovšem už teď to stálo zato, protože výhledy přes Modrou stráň dolů k Peci nebo na druhou stranu k Svatému Petru a na Špindl byly parádní. Cestou z Výrovky do sedla mezi Luční a Studniční horou mě předjelo pár nadšených cyklistů.

památník obětem horU kapličky s památníkem obětem hor jsem ve výšce 1500m.n.m. minul předsunuté pásmo prvorepublikových řopíků. Teď už jsem před sebou viděl celou zbývající cestu na Sněžku. Nejdřív jsem ovšem musel sestoupit k Luční boudě a pak po česko-polské hranici pokračovat přes Úpské rašeliniště, kde pramení kromě Úpy i Bílé Labe. Pohodlnou hřebenovkou jsem dorazil až k bývalé Obří boudě, kde je dnes na polské straně Slezská bouda. Z polského Karapcze se sem dá jednoduše dostat lanovkou a krátkou procházkou, proto je tady lidí jak na Václaváku. Ale není se co divit, výhledy jsou odsud opravdu nádherné jak na sever do Polska, tak na jih do Obřího dolu nebo na západ na hlavní hřeben Krkonoš.

závěrečné stoupáníZbýva už jediné: zdolat po kamenných schodech posledních asi 200 výškových metrů a dobýt vrchol. Ovšem právě v tom posledním stoupání už začínám cítit nohy a musím proto párkrát odpočívat a přitom se kochat panoramaty.

Vrchol Sněžky mě překvapil svou rozlehlostí a pochopitelně tím, kolik tu bylo lidí. Na polské (dříve pruské) straně je jednak kaple sv.Vavřince ze 17. století a pak obnovená Polská bouda, postavená roku 1976 na místě starší Slezské boudy. Horní ochoz boudy s meteorologickou stanicí loni v zimě nevydržel nápor sněhu a zřítil se. Dnes je vše opraveno a v provozu. Na české straně dřív stála budova poštovny a Česká bouda. Dnes je zde nová "budova" poštovny, která spíš připomíná větší kontejner nebo oplášťovanou unimo buňku. Ale výhodou je, že na střeše této "krabice" je vyhlídková terasa (10Kč), odkud jsem mohl udělat pár vrcholových panoramat. A nemohu zapomenout ještě na jednu stavbu. Tou je kamenný triangulační pilíř.

na SněžceKousek pod vrcholem je horní stanice lanovky. Dolů s kopce mě to moc nebaví a navíc z toho bolej kolena, proto jsem si zaplatil lístek (150Kč) a na Růžovou horu a následně do Pece se lanovkou pohodlně nechal odvézt. V Peci jsem si ještě prohlédl atrakce, které nabízí místní Relaxpark (bobová dráha, lanová dráha nad přehradou, atd.) a pak se vydal na cestu domů.

Nechtěl jsem jet dvakrát po stejné trase, proto jsem v Dolním Maršově odbočil na Jánské Lázně a pak pokračoval přes Vrchlabí, Semily a Turnov. Konečně jsem si tak ujasnil jak je to s tím Turnovem a Trutnovem ! Teď už si to snad nespletu. Fotky a hlavně panoramata jsou v galerii.

 hřeben Krkonoš

Anketa

Kam mám vyrazit na příští cestu?:

Partneři